ZAKRES USŁUG

Badanie Kardiologiczne

Badanie kardiologiczne jest jednym z najważniejszych badań ludzkiego organizmu, ponieważ podczas jego wykonywania podlega ocena mięśnia sercowego oraz tętnic wieńcowych a więc struktury anatomiczne, które są niezbędne do życia człowieka. Umożliwia ono ocenę budowy serca i wszystkich struktur z nim związanych. Diagnozowane są nieprawidłowości w pracy serca, wykrywane wady czy nowotwór mięśnia sercowego. Skuteczność leków antyarytmicznych jest także oceniania podczas wykonywanego badania na sercu.

Badanie EKG

Badanie elektrokardiologiczne jest często stosowane w profilaktyce chorób serca, a także przed wszelkimi zabiegami chirurgicznymi. Ponadto, może być zlecone przez lekarza, który zauważył pewne nieprawidłowości w pracy serca podczas rutynowego badania kontrolnego. Oczywiście, ekg jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, dlatego niektórzy w zupełności niepotrzebnie się go obawiają. Z pewnością,wszelkiego rodzaju obawy są w dużej mierze spowodowane niewiedzą na temat tego, jak wygląda badanie. EKG nie jest badaniem rozstrzygającym. Są pewne zmiany, jak np. zaburzenia rytmu serca, blok serca, które można wykryć badaniem EKG. Reszta zmian jest na tyle niespecyficzna,że nie możemy na podstawie badania orzec, jaką wadę czy jaką chorobę ma pacjent.

Echo serca

Badanie to umożliwia ocenę budowy oraz pracy serca. Podczas przeprowadzania badania wiele zależy zarówno od doświadczenia lekarza, oraz od jakości sprzętu medycznego. Dlatego tak ważne jest, by wybrać na nie odpowiednią placówkę. Badanie echo serca polega na ocenieniu zastawek oraz jam serca poprzez pomiar ich objętości, kurczliwości oraz grubości. Badanie ECHO serca wykonywane jest w pozycji leżącej. Pacjent leży na leżance, klatka piersiowa musi być odsłonięta by zapewnić lekarzowi dostęp. Na głowicę aparatu, urządzenia, które wysyła i odbiera fale dźwiękowe nakładany jest żel a następnie głowicę przykłada się pod różnymi kątami do klatki piersiowej w okolicy serca. Obrazy powstałe podczas badania pokazywane są na monitorze aparatu i nagrywane na nośniku danych i drukowane.

Holter EKG

To modyfikacja spoczynkowego badania EKG, która polega na znacznym wydłużeniu czasu przeprowadzania badania. Trwa ono dobę lub dwie, podczas gdy tradycyjne zajmuje kilkadziesiąt sekund. EKG rejestrowane jest w sposób ciągły, a zapis tworzony jest nośniku danych, takim jak na przykład karta pamięci.W przypadku monitora holterowskiego ważne są są jego stosunkowo małe rozmiary oraz możliwość przymocowania do ciała lub ubrania badanego pacjenta w sposób dyskretny, nie ograniczający ruchu. Umożliwia to normalną aktywność pacjenta wraz z bezproblemowym uprawianiem sportu i snem. Badanie Holtera umożliwia wykrycie anomalii i wad pracy serca, które są często niewykrywalne podczas badania metodami tradycyjnymi.